Data Dictionary: | BH CENSUS 1981 (SRB) |
Data Source: |
ПОПИС СТАНОВНИШТВА 1981
Седми по реду југословенски попис становништва извршен је у времену од 1. до 15. априла 1981. године, према стању на дан 31.марта 1981. године у 24.00 часа ( критични моменат пописа). Тај попис је у досадашњој статистичкој пракси био највеће статистичко истраживање по броју пописаних јединица, јер је поред становништва и домаћинстава обухватио и све станове у земљи. По броју питања у пописним обрасцима попис 1981. године је шири у односу на све раније пописе.
Становништво
Становницима су у овом попису сматрана сљедећа лица:
Пописом није обухваћено дипломатско особље страних дипломатских и конзуларних представништава и чланови њихових породица.
Домаћинства
Као домаћинство у овом попису сматрана је свака породица или друга заједница лица за која је изјављено да заједно станују и заједнички троше своје приходе за подмирење основних животних потреба (становање, исхрана и друго), без обзира да ли се сви чланови стално налазе у мјесту гдје је настањено домаћинство или неко од њих борави дуже вријеме у другом насељу због рада, школовања или других разлога. Као посебно домаћинство сматрано је и свако лице које у мјесту пописа живи само и које нема своје домаћинство у другом мјесту (самачко домаћинство), без обзира да ли станује у посебном или дјељивом стану, као подстанар или у самачком хотелу и сл., као и да ли станује у истој соби са другим самцем или са члановима домаћинства-станодавца, али са њима не троши заједнички своје приходе. Према томе, пописом су обухваћена сва домаћинства ( породична и самачка) стално настањена на територији пописа, укључујући и она која су се у моменту пописа затекла на привременом боравку у иностранству.
Домаћинством се сматрало и тзв. колективно домаћинство, тј. домаћинство састављено од лица која живе у установама за трајно збрињавање дјеце и одраслих, у манастирима и у болницама за смјештај неизљечивих болесника, и сл.
Концепт „сталног становништва“
У попису 1981. године, као и у претходним пописима, становништво је пописано по концепцији сталног становништва. Сталним становницима одређеног насеља сматрана су сва она лица која у том мјесту стално станују тј. имају пребивалиште, без обзира да ли су се у критичном моменту пописа налазила у мјесту сталног становања или су из истог мјеста била одсутна из било ког разлога ( због рада или школовања, путовања, лијечења, одслужења војног рока, издржавања казне или су се налазила на раду односно боравку у иностранству).
Лица на привременом раду у иностранству код иностраног послодавца или на самосталном раду, као и чланови породице који с њима бораве у иностранству, али не раде, сматрана су и исказана као стални становници одговарајућих насеља у земљи у којима је њихово пребивалиште.
Исто тако, као стални становници одговарајућих насеља у земљи (према пребивалишту) сматрани су и: грађани који су се у моменту пописа налазили на раду у дипломатско-конзуларним и другим представништима, у југословенским и мјешовитим предузећима, банкама и другим организацијама у иностранству, или су од стране радне организације упућени на рад у иностранство ради извођења грађевинских или других радова на објектима које та организација изводи по посебним уговорима; лица која не раде у иностранству већ су у вријеме пописа тамо боравила као чланови породица са лицима која раде у дипломатско-конзуларним и другим представништима или са лицима које је радна организација упутила у иностранство; а такође и грађани који су се у моменту пописа налазили у иностранству из неког другог разлога (на службеном путу, школовању, специјализацији, туристичком или другом путовању).
Према томе, свако лице приказано је као стални становник оног мјеста у коме то лице има своје пребивалиште.
Стални становници који се у критичном моменту пописа нису налазили у мјесту становања, већ су из одређених разлога били одсутни у другом мјесту у земљи или иностранству, приказани су и према разлозима одсутности из мјеста сталног становања.
Станови
Пописом су такође обухваћени сви станови на територији СФРЈ, без обзира да ли се користе за стално или привремено становање (за одмор и рекреацију или у вријеме сезонских радова) или су ненастањени, као и друге просторије које нису саграђене као стан, али су се у вријеме пописа користиле за становање. Пописом нису били обухваћени станови у својини страних држава.
Станом се сматра грађевински повезана цјелина намијењена за становање, која се састоји од једне или више соба, са одговарајућим помоћним просторијама ( кухиња, остава, предсобље, купатило, тоалет и сл.), или без помоћних просторија и има један или више посебних улаза.
Од дефиниције стана одступало се само у случају ако је неко домаћинство, поред једног стана као грађевинске цјелине, користило преко цијеле године још једну просторију, на примјер, једну собу или кухињу, која је грађевински одвојена од главних просторија стана ( налази се у другој згради на истом плацу, или у истој згради али има посебан улаз). Таква просторија прописана је као да се налази у саставу стана. По правилу, обухваћени су само завршени станови. Стан се сматра завршеним, ако су на њему завршени сви предвиђени грађевински, инсталатерски и завршни радови, тако да је у цјелини оспособљен за становање.
Породица
Под породицом подразумијева се породична заједница која се састоји само од брачног пара, или од родитеља (оба или једног) и њихове дјеце која нису у браку.